Past Alumni Award Recipients

Alumni Awards

Since 1962, the Malone University Alumni Association presents awards each year designed to recognize alumni who have distinguished themselves by their outstanding achievements of excellence, loyal support of Malone University and exemplary service to their church and community. If you would like to submit a nomination, go to our nomination form. Awards are presented during Homecoming weekend.

Alumni of the Year

1962 — Worthy A. Spring ’26
1963 — Byron L. Osborne ’16
1964 — Emily R. Moore ’19, ’38
1965 — John O. Grafton ’30
1966 — Amos N. Henry ’27, ’50
1967 — Ralph Earle ’32
1968 — Harold B. Kuhn ’34
1969 — Charles S. Ball ’35
1970 — Clifton J. Robinson ’41
1971 — Harold B. Winn ’42
1972 — John P. Williams ’43
1973 — William D. Green ’43
1974 — David P. Rawson ’62
1975 — Edward L. Mitchell ’51
1976 — Edward Escolme ’16
1977 — Rev. Irving F. Chase ’45
1978 — Curtis A. Chambers ’46
1979 — Raymond P. Taggart ’21, ’38
1980 — Elsie (Lambright) Matti ’19
1981 — Earl M. Smith ’36
1982 — None Awarded
1983 — Edward O. Linton ’33
1984 — Howard S. Lauby ’39
1985 — Edward W. Kuehnel ’27 and David R. Van Valkenburg ’64
1986 — Charles E. Bancroft ’52
1987 — Elisabeth O. Robinson ’40
1988 — Howard W. Moore ’46
1989 — E. Anna Nixon ’39
1990 — Earl H. Bailey ’66
1991 — Frank R. Raymond ’66
1992 — H. David Bryant ’67
1993 — None Awarded
1994 — Olive Osborne ’32
1995 — Timothy J. Bricker ’74
1996 — Connie Hubbard ’75
1997 — Italo P. Ventura ’73
1998 — David P. Murray ’82
1999 — Paul N. Anderson ’78
2000 — Mark A. Engel ’78
2001 — Bill Casto ’62 and Priscilla (Parcell) Casto ’71
2002 — Mervin C. Yoder ’75
2003 — John P. Williams, Jr. ’67
2004 — Jim Bridges ’66
2005 — Meredythe Scheflen ’50
2006 — Rick Sams ’75
2007 — J. Larry Durstine ’73
2008 — Gary W. Mast ’71
2009 — John David Geib ’77
2010 — Russell Zinn ’54 and Esther Zinn ’54
2011 — Cedric Rodney ’58
2012 — Paul Miller ’66
2013 — Cyrus Mad-Bondo ’98
2014 — Jacalynn Stuckey '77
2015 — Martha Mooney ’74
2016 — Teresa Purses ’86
2017 — Curtis Thompson '84


Graduate Programs Alumni of the Year

2002 — Nancy McCullough ’92
2003 — Thomas Michaels ’95
2004 — Tim Dodd ’02
2005 — William Sanderson ’96
2006 — Henry Beun ’89, ’06
2007 — Beth Clark-Thomas ’94
2008 — Ira Wentworth ’93, ’97
2009 — Stephanie Snow Werren ’99
2010 — Tammy Slayman ’00, ’04
2011 — Greg Nettle ’97
2012 — Tanya Hockman ’94, ’99
2013 — Ronald Crock ’88, ’01
2014 — Leopoldo “Polo” Paredes ’12
2015 — Susan Stewart ’05
2016 — Jane Miller ’97
2017  — LaToya Dickens '06


Degree-Completion Program Leadership Excellence Award

2002 — Nancy Diller-Shively ’94
2003 — Donna Nedelk-Boyer ’92
2004 — Larry Smerglia ’90
2005 — Herb Miller ’89
2006 — William Thorla ’00
2007 — Carl Ralston ’92
2008 — Vicki Haines ’02
2009 — Paskel “Pat” Berry ’07
2010 — Terri Bate ’01
2011 — Yvonne Brake ’98
2012 — Melissa Carr ’10, ’12
2013 — Lori Jones Stokes ’01
2014 — Kathy Catazaro-Perry ’99
2015 — Gloria Talarico ’87
2016 — Jerome West ’08
2017 — Ronald Watson '93


Young Alumni of the Year

2002 — Amber (Anderson) Johnson ’97
2003 — Eric J. Lund ’91
2004 — Sue (Doerschuk) Grabowski ’91
2005 — Tara (Stringfellow) Bond ’96
2006 — Barry A. Naum ’96
2007 — Gretchen (Ricklic) Polen ’99
2008 — Jason Shilling ’98, ’01
2009 — T. Jason Lantz ’02
2010 — Rebecca Haver Bell ’00
2011 — Deron Boring ’01
2012 — Joel Daniel Harris ’04
2013 — Brian Hollingsworth ’02
2014 — Beau Tiger ’04
2015 — Daniel Ziegler ’06
2016 — Dustin White ’07 and Jamie White ’10
2017 — Kristen (Garman) Foss '08, '14


Earl H. Bailey Lifetime Achievement Award

2011 — Earl Bailey ’66
2014 — Jack Hazen